laupäev, 21. veebruar 2015

Mõned mõtted hariduse valdkonnast!


Minule on meeltmööda Erakond Eestimaa Rohelised programmis selline punkt:

1 .    Pikendame õppimise aega, rakendades Eestis kohustusliku keskhariduse (12 klassi), tagades selle sees mitmekesise kutseõppe.

Olen 100% nõus, et keskkoolides tuleb täiustada ja suurendada töökasvatuse õpitunde. Samas peab kesk-, põhi- ja ka kutsekoolides suurendama kodanikukasvatuse tunde ehk õpilane peab peale kooli lõppu olema võimeline, kui ta ei lähe edasi kõrg- või ülikooli, koheselt tööle minema. Hetkeseisuga ei oska paljud keskkooli, põhikooli ja osade kutsekoolide lõpetanud noored mitte kuidagi hakkama saada tööinimese keerulises maailmas. Kuna noorte nõudmised oma esimese palga osas on kohati liiga kõrged. Samas tööandjad ei taha nn õpipoisi staatusega töölisele kõrget palka maksta. Nii tekib surnud ring ja selline ilma töökogemusteta noor jääbki tööturul tagaplaanile. Osad nendest hakkavad lihtsalt ringi jõlkuma ja tegevusetult riiki kiruma. Hakkajamad täiendavad ennast hariduse valdkonnas.

2. Erakond Eestimaa Rohelised programmis oli seed punkt, et langetada valimisiga 16.-eluaastani. Selline lubadus oli ka SDE-l. Minu hinnang sellele on:

"Sellisel lubadusel on jumet alles siis, kui 16.aastane noor on võimeline kasvõi peale kutsekooli, põhikooli ning andekamad ka peale keskkooli astuma tööinimese ellu ja seal edukalt opereerima. Niisama tähtsate sõnade ja juttude rääkimisest ei ole kasu, kuna see ei pruugi, enamasti ei toogi 16. aastasele noorele töökohta, kuna ikkagi paljud tööandjad tahavad näha juba esimestel kuudel selliselt noorelt, neid, rahuldavaid töötulemusi. Muidugi on ka noori, kes on võimelised varasemaski eas tegema täiskasvanutele "silmad ette", aga inimesed ongi erinevad. Ühesõnaga jään sellele lubadusele kahtlevale seisukohale, kuna enamasti kajastatakse ainult edukate noorte tegemisi-toimetamisi. Rohkem rõhku tuleks/tuleb panna ka vähem andekate noorte andekuse arendamisele. See võiks olla noortekasvatuse valdkonnas üks ennetusmeetmeid. Ma arvan, et see ei ole keeruline protsess, kuna iga õpetaja võiks/peab silmas pidama oma õpilaste võimeid."

Samas võib ju ka sellele jutule vastukaaluks öelda, et paljud 18. aastasedki ei suuda tööturu tingimustes opereerida. Paraku on 18.aastane noor seaduse mõistes täiskasvanu, 16. aastane noor mitte.


Tervitustega,

Roheline Riigikogu kandidaat

Mikk  Paris

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar