kolmapäev, 6. mai 2015

Kopp-kopp......Kas keegi on kodus?


 Kopp, kopp.....
Kopp, kopp....
Kas kopp on ees?
Kas arvuti maailmas oled sees?

Ah, mis siin ikka enam koputada, kui oled ekraani taga, siis loed nagunii seda kirja. 
Oi, oi juba ehmatasid ära. Kartsid, et ekraanile koputab "roheline mehike"? Kuulsid kuskilt, et arvutis kolistab mõni poliitiline äratus? Kõrvatagust sügades peab tõdema, et siinkohal ei ole tegemist kellegi poliitilise propagandaga, vaid ühe väikese äratusega. See äratus ei ole punane, sinine ega lilla, vaid kollane. 

Hoiatan igaks juhuks ette, et antud tähtedevalang on väga tuline ja kõrvetab selle virtuaalpaberi õige mustaks.
Üks, kaks, kolm ja tuld......

Olid majad, olid aiad
Olid inimesedki väga maiad.
Kraanidest voolas palju viina.
Lapsedki armastasid rohkem piima.

Assa mait. Jälle kaldusin teemast kõrvale. Nojah nüüd tuleb ise ennastki korralikult üles ärata ja alustada oma tegeliku kirja kribamist.

Ühel ilusal aprillikuu päeval tekkis mõte: "Tahaks minna reisima, näha maailma. Imetleda suuri Austria viinamarjapuu välju ja võtta lonks päiksepaistest läbi imbunud veini." Selline oli minu helekollane unistus. Kahjuks Austriasse jõudes kerkis silmade ette karm reaalsus ning ülejärgmisel päeval tuli hoopis jalgadele anda tuld. Liduda need õige pikad 21,1km omas mullis, teiste inimeste keskel. Küll  see oli alles kohutav distants. Nu arvutiekraani taga peaks jõudu olema küll, et mustaks läinud tähti üle lugeda.
Mis täna küll toimub, et teema kaldub pidevalt kõrvale? Kas tõesti on liikvel mõned arvutikratid?
Nonii, alustan teise ja tõsisema katsega.

Nagu eelpool sai mainitud, oli üks tore reisielamus Viinis. Vilksamisi puudutasin ka ühte jooksuüritust. Jah! Just nimelt antud ürituse raames tekkis mõte alustada oma loodud idee- ja mõtte tutvustamist, mis puudutab  alkoholi. Sellele mõttelennule panin ilusa ja särava nime: "Less Alcohol is better!".
Praeguseid täheseisusid vaadates ei oska isegi ennustada, kui hästi või ebaõnnestunult see mõttelõng hakkab voolama. Ise arvan, et ehk läks naelapea pihta ning antud õbrukese tuuma peale kasvab paks koorik.
Seekordsel alkoholiteemalisel katsel üritan tuua seoseid valge- ja kollase rassi eripäradest ning omapäradest. Suur osa mõtteid "laenasin" tippteostest: "Seitsekümmend Hiina imet" ja J. Saarma raamatust "Aju ja alkohol."

Mis siin salata. Alkoholi pruukimine ei ole kindlasti üks modernne - kapitalistlik käitumismall. Kraadidega hundijalavee tarvitamise traditsioonid ulatuvad juba mitme saja- või isegi mitmetuhande aastatagusesse ajajärku. Võib-olla on see üks põhjusi, et miks alkoholi tarvitamist ei ole peetud hälbivaks käitumiseks. Võib-olla ka on. Sõltub, millisest ideoloogiast vaadata. Tänapäeval on antud teema akuutsem (teravamalt esile kerkivam). Üheks selliseks ajendiks saab pidada inimeste autosõidu lembust ja automatiseeritumat tööstust. Nu iseasi on, kuidas siinkohal tuua võrdusmärki, ega ei saagi mingeid märke eeldada, kuna see kõik on inimeste enese mõtlemises kinni olev käitumisnorm. Kindlasti esineb antud postituses ka kirjavigu ning neid on üsna ohtrasti. Nende väljauurimiseks annan filoloogidele ja tähenärijatele tööd. Tööpõld on suur ja lai, nagu Poola õunapuude väljad.
Kindlasti tuleb arvesse võtta ka seda, et alkoholi süstemaatilise tarvitamise, halvimal juhul kuritarvitamise, tagajärjel kujunevad inimesel välja psüühilise tegevuse ning kehaliste funktsioonide häireid. Järgnevad mustad, pikslitest koosnevad tähed ja sõnad kujutavad juba nii palju ohtu, et ainuüksi nende kirja panemine võttis mul käed- ja lõua värisema. Lõgiseva lõuaga ja rappuvate kätega võtan julguse kokku ja kirjutan sellised märksõnad: 
 Alkoholi süstemaatilise tarvitamise tagajärjel: 
1. Muutub inimesel psüühika struktuur.
2. Ilmnevad hälbed tajumises, mõtlemises ja emotsionaalsuses.
Kahe punkti kokkuvõttes ehk =-märgi punktiks on tulem. Inimese isiksus muutub süstemaatilise alkoholi tarvitamise tagajärjel täielikult.
4. Rikked esinevad ka tema ainevahetuses, - seede- ja erituselundite tegevuses, - sisenõritusnäärmete talituses jne.
Sellised vaimsed ja kehalised kõrvalekalded mõjutavad häirivalt ka inimese heaolule-, töövõimele- ja sotsiaalsele funktsioneerimisele üldisemalt. 
Alkoholismi soodustavaks pinnaseks on küll tema kättesaadavus, alkoholi olemasolu, tarvitamise ulatus. Samas on ka veel rida muid tegureid. Nagu näiteks: bioloogilised-, sotsiaalsed-, psühholoogilised jms tegurid.
On kindlaks tehtud, et alkoholismi kujunemisel võivad oma osa etendada ainevahetuse mõningad  kaasasündinud iseärasused, eriti ensüümide (fermentide) aktiivsuses.
Ensüümid on organismides eriliste omadustega, väga erineva struktuuriga, kõrgmolekulaarsed orgaanilised ja sünteetiliselt valmistatud katalüütilised globulaarsed valgud, mis koosnevad, valdavas enamikus, temperatuuritundlikest aminohappejääkidest.


Nii näiteks on ilmennud, et alkoholi lagundamisest orgamismis osa võttev ensüüm aldehüüddehüdrogenaas (mis lagundab alkoholist tekkivat atseetaldehüüdi) on erinevatel indiviididel suuresti erineva aktiivsusega. Mis omandab olulist mõju ka inimeste alkoholitaluvusele. Isik, kellel aldehüüddehügrogenaasi aktiivsus on kaasasündinult kõrge, talub alkoholi hästi, sest tema organismis lagundatakse alkohol täielikumalt. Tal ei teki atseetaldehüüdi kuhjumist, ning seega ei kujune tal vastava mürgituse tunnuseid.
Atseetaldehüüd ehk etanaal (CH3CHO) on toatemperatuuril keev vedelik (keemistemperatuur 21 °C).

Teisest küljest, kel on atseetaldehüüdi kogus väiksem, talub alkoholi tundlikumalt ning suure tõenäosusega sellisest indiviidist alkoholismihaiget ei kujune. On ilmnenud huvitav tõik (tõsiasi), et kollase rassi esindajatel (hiinlastel, korealastel, jaapanlastel, indoneesialastel) esineb selle ensüümi aktiivsus tunduvalt madalamal tasemel, kui valge rassi esindajatel. Sellepärast arvataksegi, et see on üks mõjuvaid põhjuseid, miks kollase rassi esindajatel esineb tunduvalt vähem alkoholismihaigeid kodanikke.

Analüüsides oma juttu, mis sai siia arvutiekraanile kribatud ja kõrvutades seda lugu raamatu "Seitsekümmend Hiina imet" kirja pandud sõnadega, siis on sellel võrdlusel oma tõetera olemas. Oma sisemiselt salaluurelt järgi uurides avalikustan mõned sõnad ka sellest ajaloolisest teosest:

" Lugupidamine alkohoolsete jookide ehk jiu vastu on samuti oluline aspekt hiina gastronoomias (kokakunstis). Keedetud teraviljast ja eraldi kääritus ainetest jooke on Hiinas toodetud alates neoliitikumist. Neid kasutati muistselet tseremooniatel ohvriannetusena jumalatele ja esivanematele ning endiselt on neil oluline roll pulmapidudel ja muudel sündmustel. Rituaalsete toostide puhul eelistatakse tänapäeva Hiinas tugevaid selgeid jooke, mis on valmistatud riisist, sorgost ja muudest teraviljadest. Igapäevaseks keelekasteks sobib aga hästi õlu."
Tagasi maapeale laskudes ja vaadata eestlaste alkoholi tarbimisharjumusi, võib tõdeda, et
tihti peale armastatakse alkohoolseid jooke  ületarvitada ja ollakse valmis valgustkartvateks "mehetegudeks".  Kas on tuttav tunne mõnest "korralikust peost"?
Vahemärkuseks tipin, ebaviisakalt, veel juurde natuke tarkusesõnu: "Alkoholismi ehk organismi etanoolisõltuvust nimetatakse vahel ka viinakatkuks."
Nagu eelpool mainitud jutust oli aru saada, siis alkoholi tarbimist ei ole hetkeseisuga võimalik täitsa nullnivooni alandada. Küll on suure tahtmise juures võimalik vähendada oma alkoholi koguseid.

Seega: "Less Alcohol is better!"

Tervitustega,

Helekollane äratus 21919.



 




Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar